Primavera P6 ile Kurumsal Proje Yönetimi

Proje yönetimi pratikleri, günümüz inşaat ve mühendislik sektörlerinin vazgeçilmez yönetim araçları haline gelmiştir. Projelerin zamanında ve bütçesi içerisinde bitmesinde ve proje taraflarının tümünün beklentilerinin en iyi şekilde karşılanmasında etkin proje planlama ve kontrolun önemi artık pek çok firma tarafından anlaşılmıştır.

Bu alanda başarı, proje yönetimini kurumsallaştırarak, tüm projelerde tutarlı, sürekli ve standard bir yönetim yaklaşımı benimsemeyi gerektirir. Böyle bir yaklaşımın hedefleri özetlenecek olursa:

  • Projelerin, kişilerden bağımsız, standart yönetim süreçlerine kavuşturulması
  • Süresel ve mali performansının kontrolü
  • Projeleri kontrol etmek için gerekli analitik bilgiye erişim ve organizasyonun çeşitli seviyelerindeki ihtiyaçlara uygun raporlama

 Primavera yılların tecrübesiyle bu hedeflere yönelmiş firmalara piyasadaki en iyi alternatifleri sunuyor.

Oracle Primavera P6 EPPM  ürün ailesi aynı veritabanı üzerinde birlikte çalışan rol bazlı modüllerden oluşur.
Primavera P6 Professional – Özellikle planlama personelinin ve proje yöneticilerinin kullanacağı Windows tabanlı proje planlama ve takip uygulamasıdır.
Primavera P6 Web Access – Proje planlama, takip ve raporlama fonksiyonalitesine web tarayıcılar üzerinden erişmeyi sağlar. 
Primavera Progress Reporter – İlerleme ve işçilik saatlerinin girişi için proje ekip üyeleri tarafından kullanılır, web veya mobil cihazlar üzerinden güncellemeye imkan sağlar.

Çok Projeli PlanlamaTek bir projeyi planlamanın ötesinde, birden fazla projeyi birlikte planlamak, projeler arası ilişkileri yansıtmak ve etkilerini anlamak, konsolide raporlar almak mümkündür.
ÇizelgelemeP6 CPM -Kritik Yol Metoduna dayalı çizelgeme algoritmasının yanısıra, kaynak dengeleme ve birden fazla bolluk yolu  belirleme gibi analiz yöntemleri  sunar. Projedeki gecikmeleri ve nedenlerini anlamanızı sağlayan planlar üretmenizi sağlar.
Kaynak ve Maliyet YönetimiPrimavera projenin zaman boyutu ile kaynak kullanımı ve maliyet bütçelerini bir bütün olarak planlamanızı ve takip etmenizi sağlar. İşgücü, malzeme ve ekipman tipi kaynakların yanısıra götürü masrafların da tanımlanması ve planlanması mümkündür.
ERP ve Muhasebe EntegrasyonuP6 yazılım mimarisi ve veritabanıyla proje zaman ve maliyet verilerinin başka sistemlerle paylaşımı ve kurumsal yönetim yazılımlarıyla entegrasyonunu kolaylaştırır. Artık Oracle ürün ailesinin bir parçası olan Primavera, JDE ve E-Business Suite gibi Oracle ERP çözümleriyle kolayca entegre edilebilir.
Hedef PlanlarSınırsız sayıda hedef plan (baseline) oluşturulabilir. Bu sayede projenin güncel hali, orijinal planlarla veya örneğin altı ay önceki haliyle karşılaştırılabilir. Karşılaştırmalarda Gantt ve maliyet grafiklerinin yanısıra sapma alanlarını da içeren tablolar kullanılabilir. Ayrıca proje versiyonlarının farklarını raporlayan Claim Digger modülü ile detaylı karşılaştırmalar yapılabilir.
GrafiklerProje verilerini çekici ve anlaşılır bir şekilde sunmak için esnek bir şekilde özelleştirilebilir grafikler kullanılır. Gantt Diyagramları, Histogramlar, Ağ Diyagramları, Çubuk Diyagramlar, S-Eğrileri, Mantık Diyagramları, WBS ve Organizasyon şemaları ile çıktılar alınabilir.
RaporlamaKendi içerisinde yer alan rapor düzenleyici ile özgün ve sınırsız çeşitlilikte raporlar oluşturulabilir. Raporlar HTML, CSV veya resim gibi formatlarda alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir